Lawenda (Lavandula Angustifolia)
Lawenda jest powszechnie występującą rośliną, często uprawianą również na terenie Polski. Należy do grupy jasnowatych i ma bardzo charakterystyczny wygląd. Zbudowana jest z pędów oraz najczęściej ciemnofioletowych liści. Wykazuje szereg korzystnych właściwości: poprzez relaksujące, nawilżające, jak i łagodzące. W związku z tym znajduje szerokie zastosowanie w preparatach medycznych i kosmetycznych.
Lawenda – właściwości kosmetyczne
Lawenda wykazuje wiele właściwości, które działają zarówno profilaktycznie, jak i leczą określoną grupę problemów.
Specjaliści uznają, że jej najważniejsze właściwości to:
- bakteriobójcze,
- antyseptyczne,
- przeciwzapalne,
- przyspieszenie gojenia ran, otarć i oparzeń,
- pomocniczo w leczeniu niedoskonałości,
- łagodzenie stanów zapalnych skóry i podrażnień,
- odświeżające,
- neutralizujące zapach potu,
- ściągające, przeciwobrzękowe,
- tonizujące,
- reguluje poziom pH skóry,
- wzmacnia skórę, przywracając optymalne nawilżenie,
- stymulacja mikrokrążenia,
- przeciwstarzeniowe,
- detoksykacyjne,
- ujędrniające, napinające,
- regeneracyjne.
Szereg cennych właściwości, zwłaszcza nawilżających, wpływających na poprawę krążenia czy regeneracyjnych ma istotny wpływ na kondycję skóry, zwłaszcza tak delikatnej jak ta na piersiach. Działając na jej strukturę, lawenda powoduje, że skóra na piersiach staje się solidnym rusztowaniem dla biustu, który jest jędrny i kształtny. Stosowania jest w kosmetykach do ujędrnienia biustu.
Lawenda – związki chemiczne
Za właściwości lawendy odpowiadają specyficzne związki biologiczne. Działają one terapeutycznie na niektóre schorzenia, a także pielęgnują skórę. W grupie tych związków znajdują się: fenolokwasy, związki trójterpenowe, flawonoidy, kumaryny, fitosterole, geraniol, garbniki. Każdy z nich przyczynia się do skuteczności leczniczej lawendy.
Wpisując na stronie frashe.pl w koszyku hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na krem ujędrniający piersi Frashe.
Kliknij i sprawdź!
Lawenda – zastosowanie
Lawenda ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Specjaliści zalecają jej stosowanie w przypadku cery tłustej, skłonnej do niedoskonałości, z rozszerzonymi porami, a także widocznymi stanami zapalnymi (tonik, krem, serum). Używana jest również w leczeniu egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (maść, kremy). Wykorzystywana jest również jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów (szampony, odżywki, wcierki) oraz składnik ujędrniający w kremach na biust. Oprócz tego, że posiada szereg cennych właściwości, ma przyjemny, relaksujący zapach. Subtelny zapach powoduje także, że lawenda wykorzystywana jest w produkcji dezodorantów, perfum oraz mgiełek zapachowych. Często znajduje zastosowanie w olejkach do masażu lub aromaterapii.
FRASHE
SERUM UJĘDRNIAJĄCE DO BIUSTU
Z WYCIĄGIEM Z KWIATÓW LAWENDY KUP TERAZ
Lawenda – pochodzenie i metoda pozyskiwania
Lawenda jest uprawiana w wielu miejscach, jednak krajem jej pochodzenia są Indie, Persja oraz Wyspy Kanaryjskie. Ciekawostką jest, że olejek lawendowy można pozyskać samodzielnie poprzez destylację pary wodnej. Taka sama metoda stosowana jest w koncernach kosmetycznych i farmaceutycznych, tylko na większą skalę, zaawansowanymi urządzeniami do destylacji. Innym sposobem jest ekstrakcja z użyciem rozpuszczalników płynnych. Lawendę można również używać w postaci suszu (jako torebka zapachowa na mole, dekoracja).
Bibliografia
1. Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, 2016
2. Buck S., 200 tajemnic naturalnej pielęgnacji urody, 2015
3. Hlava B., Stary F., Pospisil F., Rośliny kosmetyczne, 1984